استفاده از لباس فرم در ادارات و اکثر مشاغل خصوصی و دولتی در کشور ما و دیگر کشور های جهان رایج است و بدون شک یکی از دغدغه های مدیران مشاغل و کارکنان نیز می باشد.

هر شغل و اداره ای، لباس فرم مخصوص به خود را دارد و به شکلی طراحی شده است که نمی توان از این لباس ها در مشاغل دیگر یا مهمانی و … استفاده کرد؛ این لباس ها مخصوص کار طراحی و عرضه شده است و ویژگی هایی متناسب با نوع کار و محل کار شما دارد.

اولین لباس فرم اداری

اولین لباس فرم اداری مربوط به ارتش و نظامیان می باشد؛ اما با پیشرفت بشر، تکنولوژی و فناوری کم کم لباس فرم اداری به بقیه مشاغل راه پیدا کرد و غیر از ارتش در دیگر مشاغل دولتی و خصوصی نیز مورد استفاده قرار گرفت.

اما به طور کلی می توان گفت اولین افرادی که از لباس فرم اداری استفاده کردند ارتشی ها بودند و با آن لباس ها از پرستیژ خاصی برخوردار بودند.

لباس فرم اداری

مانتو فرم اداری و لباس فرم اداری چیست؟

مانتو فرم اداری و لباس فرم اداری فرق چندانی با هم ندارند و فقط زن هایی که در شرکت، کارخانه، سازمان یا ارگانی مشغول فعالیت هستند و مجبور به پوشیدن لباس اداری می باشند، اکثرا از مانتو استفاده می کنند که به آن مانتو فرم اداری می گویند.

مردان نیز برای کار در سازمان، ارگان یا نهاد باید لباس فرم اداری بپوشند و فرق مانتو فرم اداری و لباس فرم اداری هم همین می باشد؛ یعنی مانتو فرم اداری را زنان شاغل می پوشند و لباس فرم اداری را مردان شاغل بر تن می کنند.

مانتو فرم اداری یا لباس فرم اداری برای هر کارمند و کارگر اداره و … می تواند باعث ایجاد اعتماد به نفس بالا و روحیه کاری دو چندان شود و آن ها به کار خود بسیار بیشتر از گذشته عشق بورزند.

فواید پوشیدن لباس فرم اداری

با توجه به اینکه پوشیدن لباس فرم اداری توسط صاحبان مشاغل و مدیران سازمان ها یا شرکت ها اجبار می شود، اما فقط خود شان نیستند که از این مسئله لذت می برند و یا سودی برای آن ها در پی خواهد داشت؛ کارمند و مشتری نیز از این کار لذت می برند و متوجه می شوند که از کار جدی و رسمی برخوردار هستند.

شاید با خودتان بگویید فایده پوشیدن لباس فرم اداری توسط کارمند و کارکنان برای کارفرما و مدیران سازمان ها چیست؟ باید در جواب این سوالتان به شما بگوییم که اجباری کردن پوشیدن لباس فرم اداری توسط مدیر برای کارمند باعث ایجاد بهره وری دو چندان کارمند نسبت به گذشته می شود و مهم ترین فایده آن نیز می باشد؛ اما فقط همین یک فایده را برای کارفرما ندارد و مزایای دیگری مانند تبلیغ برند شرکت یا سازمان و حتی تامین و تضمین ایمنی کارمندان را برای کارفرمایان در پی خواهد داشت.

اما استفاده از لباس فرم اداری بیشترین فایده و مزیت را برای خود کارمند و کارکنان یک سازمان یا اداره دارد؛ پوشیدن لباس فرم اداری توسط کارمندان باعث می شود آن ها حس برابری و یکسان بودن را با همکاران و دیگر کارکنان محل کارشان داشته باشند، باعث می شود ظاهری بسیار شیک، مرتب و یکدست داشته باشند، دیگر نگرانی برای خرید لباس محل کار و … نداشته باشند، از همه مهم تر باعث می شود در خرید لباس و هزینه کردن صرفه جویی کنند و همانطور که گفته شد برای کارمندان باعث ایجاد روحیه دو چندان نسبت به قبل باشد.

پس نتیجه می گیریم که استفاده از لباس فرم اداری بیشترین سود و فایده را برای خود کارمند دارد و هیچ شخصی غیر از آن نمی تواند از پوشیدن این لباس احساس رضایت و خوشحالی داشته باشد.

اما جالب است بدانید پوشیدن لباس فرم اداری توسط کارمند برای مشتریان هم فایده دارد و باعث جذب و ماندگاری مشتری می شود؛ وقتی که مشتری وارد سازمان یا فروشگاهی می شود که همه کارکنان یونیفرم های یکدست و زیبا بر تن دارند، باعث می شود به آن فروشگاه یا سازمان به چشم یک سازمان یا فروشگاه بسیار شیک و مدرن نگاه کند.

زمانی که مشتری به فروشگاه یا اداره و … می رود که کارکنان زیادی دارد، نمی داند کار خود را به چه کسی بگوید، همین لحظه است که می تواند از لباس فرم اداری برای تشخیص دادن کارمندی که مربوط به کارش است، استفاده کند و تشخیص بدهد.

اکثر مشتریان در مصاحبه ای با یکی از شرکت های تولیدی لباس فرم اداری گفته اند زمانی که با کارمند یونیفرم دار مواجه شویم و او پیشنهاداتی را به ما ارائه دهد، تاثیر آن یونیفرم بر حرفش زیاد خواهد بود و قطعا در تصمیم ما تاثیر گذار است.

جنس پارچه استفاده شده برای دوخت لباس فرم اداری

لباس فرم اداری

همانطور که اکثر شما می دانید، هر اداره، فروشگاه یا سازمانی برای کارمندان خود دو دست لباس فرم اداری تهیه می کند تا بتوانند در فصل های زمستان ( فصول سرد سال ) و فصل تابستان ( فصول گرم سال ) از آن ها استفاده کنند؛ طبیعی هم است که این کار را انجام دهند زیرا اگر یک دست لباس باشد و در همه فصول از آن استفاده کنند، باعث ایجاد گرما یا سرمای شدید برای کارمند می شود.

باید توجه داشت که یکی از لباس ها کمی گرم و دیگری کمی سرد باشد تا بتوانند عایقی در برابر سرما و گرما باشند تا کارمند در فصول سرد از یونیفرم گرم تر و در فصول گرم از یونیفرم خنک تر استفاده کند.

پس نمی توان گفت که عموما چه نوع پارچه ای استفاده می شود، زیرا از همه نوع پارچه می توان در دوخت لباس فرم اداری استفاده کرد؛ اما پیشنهاد ما استفاده از پارچه هایی است که الیاف طبیعی همراه با نخ دارند به این دلیل که این نوع پارچه ها به هیچ عنوان به راحتی چروک نمی شوند و گرما یا سرمای شدید نخواهند داشت.

نتیجه گیری نهایی

قطعا استفاده از لباس فرم اداری برای هر شرکت و فروشگاهی می تواند باعث جذب مشتری و حتی بیشتر شدن رضایت آن ها باشد و بدون شک هم کارفرما، هم کارمند و هم مشتری از استفاده لباس فرم اداری راضی خواهند بود.

شما در کنار این ها می توانید برند شرکت و … خود را بر روی این لباس ها بزنید تا به نوعی کار تبلیغاتی نیز کرده باشید.